Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted (edited)

Jag har precis fått min elbas nu ifrån England. Egentligen har jag väntat i ett år kan man säga, för första gången jag skulle beställa i november förra året 2007, så visade det sig att de bara hade fått in en enda så småningom och det var en kille som köpte den i Maj 2008, efter 7 månaders leveranstid till affären, endast 10 minuter innan jag skulle lägga min beställning. Sedan var det olika besked från dem hela sommaren om när de skulle få in en till, men i början av Augusti la jag iaf en beställning. Sedan blev den fördröjd även denna gången, Augusti, September... och skulle komma först 14 November. Förvånad därför när den dök upp nu. När den nu väl kom, så var det med helt uppfläkt botten och man såg den andra lådan inuti. Inte konstigt att det hänt under färden från olika städer i England, via Tyskland, sedan Danmark och till slut till Sverige. Tejpet var nämligen väl snålt tilltaget. Undrar just hur länge lådan varit uppfläkt under färd.

Trodde först att plektrumskyddet var extremt repat, men märkte sedan att det var plast över (det var verkligen osynligt tajt) - och jag låter det sitta kvar. I övrigt är skicket fenomenalt! Ljudkvaliteten och spelbarheten är suveräna. Tonkontrollen svarar mycket bra hela vägen, vilket gör att man kan få fram både murrig, balanserad och briljant bas.

Ingen av kontrollerna ger ifrån sig brus överhuvudtaget.

Sedan vet man ju aldrig om sådana här Vintage Re-Issues ska vara repade på t.ex. plektrumskyddet, Gibsons SG Faded är ju det medvetet - men så heter ju just de som de gör.

Summering:

Ljud: 5//5

Spelbarhet: 5//5

Inställningsmöjligheter: 5//5

Prisvärdhet: 5//5

Utseende: 5//5

Brusnivå: 5//5

Övrigt: Den tunnaste sexkantsnyckel jag sett medföljde, liksom en utmärkt produktkatalog från musikaffären i England.

Kan inte sägas klarare.

😉

//:debatt

Edited by debatt
Annons

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.