Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Det är så att jag har en låt här som jag skulle mixa men den är inspelad i sx2 och jag har inte uppdaterat utan sitter med sx 1 fortfarande..

en polare till mig har sx 2 men jag vill ju sitta hemma och mixa...

fråga:

Kan man på nått sätt spara en cubase sx 2 fil så att den kan öppnas i sx 1?

/Daniel

Annons
Posted

Om du sparar i OMF formatet borde det kunna funka. Ett annat alternativ är att han "bouncar" alla ljudfiler från början till slut på låten, d.v.s att det inte finns några kluriga omtagningar som ligger mitt i nånstans utan att allting är långa ljudfiler. I såna fall kan du importera allting spår för spår.

/Majken

Posted

Nej SX 2 är inte bakåtkompatibel.. det kanske går att spara ner som en MIDIfil och skicka över och skicka alla audiotagningar för sig?.. eller spara alla parts för sig... det är bara att prova sig fram.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.