Guest Frej Posted October 1, 2007 Posted October 1, 2007 Hej! Jag undrar hur man gör i Finale för att ändra takt utan att en ny taktnotering visas. (Om jag till exempel kör 4/4 och vill ha en ensam 4-delsnot i en ensam takt i början eller i slutet, utan att det blir att stå 1/4 före och 4/4 anges på nytt efteråt - jag vill bara ha takten noterad en gång i början) - så som det brukar se ut i gamla notböcker. Jag undrar också hur man ändrar taktslagsgrupperingen längst upp i studiovyn, samt hur man lägger till nya spår/instrumentslingor i en befintlig fil.
chrisB Posted October 2, 2007 Posted October 2, 2007 vill du ha det som en upptakt i början av en låt? det väljer du när du skapar ett dokument vill du ha en takt i mitten av ditt stycke? det går inte. (eller jag har inte hittat något kommando för det) att lägga till ett nytt intrument borde vara ett otroligt lätt sak att göra, men det har jag gått bet på. jag har slagit i manualen, frågat andra Finale-kollegor, alla ställer sig frågande. Det jag (och andra med mig) gör är att skapa ett nytt dokument (då med det nya instrumentet) och sedan drag-and-drop; dvs kopiera över de gamla spåren. det är krångligt men fungerar . . . om du kommer på ur får du gärna skriva det här.
Guest euripyd Posted January 8, 2008 Posted January 8, 2008 vill du ha det som en upptakt i början av en låt? det väljer du när du skapar ett dokumentvill du ha en takt i mitten av ditt stycke? det går inte. (eller jag har inte hittat något kommando för det) Det går. 1. Ändra taktart till 1/4 (välj bara EN takt, eller dessa du vill ändra) 2. Välj MEASUER TOOL 3. Dubbelklicka (första) takten som har 1/4 och välj: Time Signature - Always hide 4. Dubbelklicka den takt som återställer till 4/4 och gör det samma..
writemusic Posted January 8, 2008 Posted January 8, 2008 Jag undrar också [---] hur man lägger till nya spår/instrumentslingor i en befintlig fil. Jag minns inte vad vyn heter men välj den som inte är studio view och inte notbladsvyn, utan den som har löpande noter på en lång rad. Välj sedan staff tool och dubbelklicka någonstans på den vita ytan, t ex längst ned. Då lägger du till en "staff", dvs ett system - eller spår om du så vill.
Memphis Posted January 8, 2008 Posted January 8, 2008 Vill bara flika in med en kommentar här. Har du testat programmet Sibelius? Jag grejade i Finale innan och tyckte det var knöligt. Efter att ha testat Sibelius så gick jag över till det direkt. Mycket enklare men ändå samma möjligheter. 😉 /Memphis
chrisB Posted January 8, 2008 Posted January 8, 2008 tack för era svar writemusic och euripyd. ni har alldeles rätt! det ena hade jag kommit på . . men det andra fick jag lära mig nu . . tack för det. sibelius är ett alldeles utmärkt program också.
Guest euripyd Posted January 9, 2008 Posted January 9, 2008 Kan säga att jag är master i Finale sedan 2000, men också jobbat i Sibelius under längre period. Sibelius, som du säger, är lätt att börja med, särskild bra passar dem som inte behöver riktig avancerad notation.... Finale är lite svårare att lära sig, men mycket mycket flexibel, och det visar sig att det finns saker som Sibelius inte kan göra. När det gäller inmatning, både Sibelius och Finale har lika många klick (det älskar inte höra Sibelius fans..)
trombonisten Posted January 9, 2008 Posted January 9, 2008 Sibelius, som du säger, är lätt att börja med, särskild bra passar dem som inte behöver riktig avancerad notation....Finale är lite svårare att lära sig, men mycket mycket flexibel, och det visar sig att det finns saker som Sibelius inte kan göra. Jo, det sägs så. Men jag har aldrig haft behov av de där sakerna. Nånsin. Den där riktigt avancerade noteringen har jag aldrig kommit i kontakt med heller. Men vi är alla olika. Den stora finessen är att bägge två programmen finns. Tänk så lata utvecklarna blivit om det inte fanns konkurrens. Gunnar
Dunker Posted February 6, 2008 Posted February 6, 2008 (edited) Jag har jobbat i Finale i tio år men funderar nu på att gå över till Sibelius pga Finales "konstiga" inställningar till sina buggar. Ett (av många) exempel: När 2007 kom fungerade plötsligt inte slumpmässig velocity i MIDI Tool. Jag påpekade flera gånger under 2007 men fick till svar att "vänta till 2008 så kommer det att fungera". Inte så att dom fixade det i 2007a eller 2007b eller... För att få tillbaka den funktionen var jag tvungen att köpa uppdateringen till 2008. Förresten, varför uppdaterar man Finale varje år men lämnar kvar buggar utan att åtgärda dom!? Vissa buggar har funnits se'n "urminnes tider"!? /TD Edited February 7, 2008 by Dunker
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now