Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Tjena,

någon som vet ett bra sätt man kan spela in sig själv på trummor, och lägga på det på en låt som redan han trummljud, möjligtvis ta bort orginaltrum ljudet?

peace

Annons
Posted

ingen lått fråga detta..

vad har du för uppmickning på dina trummor?

Måste väll lyssna på låten du spelar till?

live 6 (ableton ) brukar vara förlåtande att lägga in komp o synka till...

Att ta bort trummkomp från en låt är i min värld skit svårt ialla fall, trummor inehåller så djäklans mycket frekven som finns i andra instrument...

Lycka till .ynot

Posted

aight, har ignen uppmickning men kan nog fixas i studio.. behöver proöjsa då men fixar det... kan man dra ner på trummljudet då? alltså från orginalljudet..

Posted

visst kan man skära bort lite av de tydligaste frekvenserna från trummorna...

lite fråga vad skall du göra? alltså vilken låt mmm 😉

Posted

Räkna absolut inte med att få till något resultat värt namnet om du försöker EQ:a bort trummorna ur en låt - det är i praktiken inte genomförbart.

Det enda vettiga sättet att lägga nya trummor på en låt kräver (tyvärr) att du har tillgång till låtens separat inspelade kanaler. Då kan du ju helt ennkelt plocka bort trummorna och lägga på nya.

Guest tsmalmbe
Posted

Sök upp låten som en GM-midifil på nätet. Kör den genom en GM-synth så har du ett enketl och nöjaktigt botten. Sen kan du skaramla trummor på det. Resultatet blir troligen närmare bra än genom att försöka eq:a en färdigmixad låt från en utgiven CD.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.