Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Hur gör man för att få metronom i sonar? Jag får antingen i pc speakern eller till min zynt, men jag vill bara höra takten i mina monitorer som hos tex. cubase.

Annons
Guest Garylee
Posted
Hur gör man för att få metronom i sonar? Jag får antingen i pc speakern eller till min zynt, men jag vill bara höra takten i mina monitorer som hos tex. cubase.

Tyvärr är audio-metronom något som man verkat missat i Sonar. Det finns bara stöd för metronom via midi eller pc-speaker. Självklart finns en walkaround som gör att men kan använda valfri mjukvarusynt och få ut klicket den vägen. Detta kräver dock att man har en extra ledig MIDI port.

Det man gör är följande:

1. Se till att den extra MIDI porten är aktiverad i MIDI Devices inställningarna.

2. Sätt en MIDI kabel från OUT till IN så att du får en loop.

3. Skapa ett audiospår och sätt in ett DXi eller VSTi men något ljud som passar till click.

4. Skapa ett midispår där IN enheten ska vara Den extra MIDI porten och UT enheten DXi´n som du la upp i steg 3.

5. Gå sedan in under Options-Project-Metronome Välj MIDI Port (Brukar bli nr.2 när man lagt till en extra port)

6. Tryck på Rec och du har click =)

Omständigt men det fungerar.

Ett tips är att spara den som template när man är klar.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.