Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Efter många om och men lutar det allt mer åt att jag överger elgitarren med alla dånande synth-metal-riff och ger mig in på lite singer/songwriter-grejsimojs. Min fråga till er lyder helt enkelt: vilka effekter etc kan jag använda för att få mer känsla och magi i min halvakustiska gitarr nu när det tjänar som ensamt instrument (jag sjunger därtill).

Några tankar jag haft är om jag borde skaffa något i stil med en chorus-pedal, eller om jag kanske kan trimma något fint ljud med en Line6 POD 2.0 (äger både POD och Flextone2 XXL) samt har jag fått höra att för att få till det där "skimret" så bör man skära lite i mellanfrekvenserna (vet inte om min sång platsar där någonstans, jag sjunger egentligen bas). En sista tanke jag hade var ifall det kunde bli ett bra resultat om jag i inspelningssammanhang lade alla plock som midi till att börja med, dels så att jag kan följa den senare och få det hela så tajt som möjligt och dels för att jag kanske vid mixningen kan behålla den gitarren så tyst att den inte hörs och avslöjar att det finns midi med i bilden men ändå så högt och reverbat att det ger en massa vispad grädde...

...fan vad jag pladdrar!

- all hjälp emotses!

Annons
Posted

vad menar du med halvakustisk? om du menar en akustisk gitarr med inbyggd mick, så se till att det är en välljudande gitarr. lär dig sedan spela lagom mycket och dynamiskt. nya strängar låter ofta bäst.

jag anser att akustiska gitarrer ställer stora krav på den akustiska miljön när de ska mickas upp, om du inte har bra dämpning så låter det ofta kaffeburk om det hela. chorus behöver inte alls vara nödvändigt, utan låter ofta konstlat.

det där med midi... jag fattar inte alls vad du pratar om.

Posted

attans sopprot!

med halvakustisk menar jag en elektroakustisk gitarr (inbyggd mick) som låter finfint men kanske kunde behöva lite skimmer och annat finlir.

Med midi menade jag bara att jag när jag väl spelar in kanske borde skriva in noterna och låta någon härlig gitarr från Hypersonic 2 spela med. nog sagt.

Posted
Med midi menade jag bara att jag när jag väl spelar in kanske borde skriva in noterna och låta någon härlig gitarr från Hypersonic 2 spela med. nog sagt.

hehe. ja det kan du ju prova med, det blir nog fint.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.