Broghard Posted April 25, 2006 Posted April 25, 2006 Hejsan. funderade litet på hur man skall koppla pod xt för att få bäst ljud? vardera port till sterio kanal på mixern eller bara koppla right till mono kanal på mixern? // Broghard
MusicNixon Posted April 25, 2006 Posted April 25, 2006 Koppla in den i stereo. Då låter den bäst när du sitter och jammar. Vid inspelning skulle jag slå av alla effekter i Podden (chorus, delay, reverb och sånt) och endast använda förstärkarsimuleringen. Då räcker det att spela in gitarren i mono, dvs jag skickar left till datorn. Effekter lägger jag i mixen.
Guest Mindjive Posted April 25, 2006 Posted April 25, 2006 Ska du spela in med den på datorn så bör du koppla den med USB. Det blir bäst kvalité på ljudet då.
slaptap Posted April 25, 2006 Posted April 25, 2006 Ska du spela in med den på datorn så bör du koppla den med USB. Det blir bäst kvalité på ljudet då. 😲🙁😄
wonderboy Posted April 25, 2006 Posted April 25, 2006 Ska du spela in med den på datorn så bör du koppla den med USB. Det blir bäst kvalité på ljudet då. Det går lika bra att köra bra audiokablage, man hör ingen skillnad. En sak är viktigt: Glöm inte att ställa in POD:en för "line". Annars låter det inte bra, vare sig Du kör USB eller Audio.
Broghard Posted April 25, 2006 Author Posted April 25, 2006 Ska du spela in med den på datorn så bör du koppla den med USB. Det blir bäst kvalité på ljudet då. Det går lika bra att köra bra audiokablage, man hör ingen skillnad. En sak är viktigt: Glöm inte att ställa in POD:en för "line". Annars låter det inte bra, vare sig Du kör USB eller Audio. Testadde USB och sen till mono på mixern å det stämmer för mig är det ingen skillnad det som är nackdel är att man måste avsluta programet efter man valt rätt ljudkort (usb) sen starta updet.. Jag kör helt klart på mono till mixern.. Skoj med den nya flashen 3.01 nya amps å grejjor =) // Broghard
Zyan Posted April 29, 2006 Posted April 29, 2006 Du har bättre koll på din pod xt om du rattar med hjälp av datorn. Man ser tydligare hur den är inställd med line6edit, ett program man får via hemsidan. Det är lite omständigt att installera för att man behövde line6 monkey först. (så vitt jag förstod, men kolla hemsidan) Men när det väl är inne är det värt besväret. Ett hett tips.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now