Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Hej!

Jag är en gammal Logic 5.5 användare på PC men bytte till Cubase SX när Logic inte längre var stabil med alla nya plugins, och Cubase interface gör mig frustrerad och alla buggar och den icke användarvänliga interfacet med så många musklick etc dödar kreativiteten.

Funderar på att flytta över helt och hållet till Ableton Live för att det påminner mer om Logic , roligt, enkelt och kreativt.

Producerar elektronisk musik så jag undrar om det finns flera användare som bytt till Live från Cubase eller Logic här?

//toomas

Annons
Posted

Jag har inte bytt från något annat program men jag är helnöjd med Ableton. Det är ett lite annorlunda sätt att jobba om man jämför med Cubase eller Logic men man lär sig snabbt. Om jag har en ide och en bra uppfattning om hur jag ska genomföra den så kan jag göra grunden till en låt på 10 minuter. Hittils har jag inte stött på några problem med de pluggar jag använder eller några buggar med programet i sig (däremot är min dator kass så jag kan inte använda så mycket pluggar och kanaler som jag vill).

Posted

Jag bytte ifrån reason till Live. Jag ångrar det inte men saknar vissa saker ifrån Reason (sicken tur att det fins rewire:P). Om du gillar att jobba med loopar osv så är live utmärkt, även vst funkar kalas, tror inte du blir missnöjd, men testa demot först innan du bestämmer dig!

Posted

jag har jobbat med cubase sx tidigare , men efter att jag börjat med live så har allting blivit mycket roligare. gillar dock mixer i cubase battre men live har så många andra fördelar att den vinner. väldigt stabilt dessutom

Jag jobbar helt på ett annat sätt numera och mera effektivt skulle jag säga.

så jag säger: byt eller testa på i alla fall

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.