Pedda Posted February 22, 2006 Posted February 22, 2006 Om jag har ett midispår som jag tex har spelat in trummor på. Kan jag då göra om detta till ett audio spår? Om man nu kan detta. Hur gör man då?
illvaesen Posted February 22, 2006 Posted February 22, 2006 Tror du måste använda nått separat program att bounca med.. jag körde alltid ljudet genom min mixer och "solade" helt enkelt midikanalerna och spelade in dem samtidigt i stereo på ett audio-spår.. i manualen står det att det "inte går", vilket är lite underligt.. men så är det =(
Linus Posted February 22, 2006 Posted February 22, 2006 Om jag har ett midispår som jag tex har spelat in trummor på. Kan jag då göra om detta till ett audio spår?Nja, ingen "hokus-pokus-göra-om-midispåret", men självklart kan du spela in ett audiospår med dina trumljud. Om man nu kan detta. Hur gör man då?Hur? Det beror på vad du skickar midispåret till för pryl. En hårdvarusynt? En (hårdvaru-)trummaskin? En mjukvarusynt/VST-plugg? Ditt ljudkorts mjukvarusynt? Skickar du midispåret med trummor till en VST-plugg behöver du inte något audiospår. VST-pluggen har redan en audiokanal i mixern, och ljudet kommer med när du bouncar ut hela mixen. Skickar du midispåret till ett hårdvaruinstrument? Då måste du koppla audiokablar från detta instrument in i ljudkortet. Sedan skapar du ett audiospår, aktiverar rätt ljudkortsingångar för inspelning, och trycker Record. Efter detta kan du stänga av midispåret och använda audiospåret i din mix.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now