Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted (edited)

Jag har spelat akustisk gitarr en tid och har nu fått en elgitarr (Fender) som jag behöver en förstärkare till. Det är alltså ingen "nybörjar - learn-to-play"-förstärkare jag är ute efter, utan en som ska passa i de flesta miljöer. (Både övning och mindre scenframträdande.)

Jag har funderat på en JJlabs GS4012R 40W (2000 kronorsklassen) som verkar prisvärd. Andra förslag välkomnas!

Uppdatering:

En Fender Eighty-five är nu inköpt:

Eightyfive1.jpg

Den är i mycket bra skick, enda utseendemässiga "defekten" är att metallringen i input 1-jacket är borta:

Eightyfive2.jpg

Om någon har en sådan kontakt eller bara ringen (den djupa varianten, finns en grund variant också), PM:a gärna.

Edited by fyffes
Annons
Posted

tjaba. jag sitter på en JJlabs GS4012R 40W som "hemma-förstärkare". det finns egentligen bara två nackdelar med den och dessa är: 1.den saknar tonkontroller (heter det så?) alltså bas, mid, tremble inställningar för dist ljudet, det är dock inte dåligt ljud men når inte upp till samma kvalitet som de större modellera från jjlabs. 2. den är på gränsen till för högljudd för att ha hemma. den lägsta volymen som disten låter bra på är aldeles för hög enligt min mening.. annars en prisvärd stärkare som jag föredrar framför laney hcm och kustom som är andra i samma prisklass jag har testat.

Posted

Ok, men om man tänker sig att man ansluter en distpedal: låter den disten bättre på lägre volym då än den inbyggda?

Hur låter reverben?

Posted

Tack för tips!

Det är nog en combo som lockar mest nu. Jag tror att jag ska ge JJlabsen en chans, man kan ju alltid byta upp sig osv...

Posted

Ja det har jag och jag diggar dom stenhårt. Har funderat att köpa en GT2 att använda som distpedal väldigt länge har dock inte blivit av pga av min nya hemstudio.

Posted

Det är lika bra att att försöka titta lite över 2000 kr klassen så att du få en bra förstärkare från början. Fender Pro Junior är liten och lätt att ta med sig, enkel att ratta (1 volym & 1 ton), och låter hyfsat högt.

På denna förstärkare kan skruva upp volymen efter behag och sedan genom att ändra volymen på gitarren för att gå mellan rent till mera skitigt ljud

Posted

Uppdatering:

Har nog en Fender Eighty-five på gång. Verkar omtyckt om man söker efter recensioner. Någon som har/har haft?

Posted (edited)

Ok, nej, det verkar vara ganska robusta grejer.

Edited by fyffes
Posted

Peavey Bandit II - krossar allt under 3000 kr om du vill ha mångfald.

Finns för 2995:- som MB-deal på Musikbörsen, vet inte om några andra har billigare.

Posted

Har nu köpt Fendern (Eighty-five). Den lät mycket bra, ska testas mer när jag får guran. Återkommer med bilder i morgon.

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.