Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted (edited)

Hej,
jag har de senaste 3-4 månaderna lagt i princip all min tid på musiken för att försöka lyfta mig några snäpp från ringrostig "husbehovsmusiker" med instrument som mest samlat damm till "nåt mer användbart"... det exakta målet är oklart, även om det finns som en dröm att på nåt sätt kunna jobba med musik.

Nu har jag dock släppt min första singel (2 låtar) på Spotify, även om jag inser att jag har massor kvar att lära, samt egna förmågor att utveckla, innan jag kan jämföra mig med kommersiell musik. Men jag har gjort rubbet själv, och det var inte riktigt planen från början. Så utifrån dom förutsättningarna är jag ganska nöjd med resultatet.

Men jag jobbar vidare, och har ett antal ytterliga låtar som ska ut "när dom är mogna" (dvs jag sjunger, spelar och producerar tillräckligt bra för att vara nöjd), men parallellt med detta skulle jag vilja bredda mig musikaliskt genom att arbete med andra.

Exakt form på samarbete hänger på den person som hör av sig. Men jag har några låtskisser jag jobbar med där jag skulle vilja jobba med en yngre sångerska med lite riv i rösten, där vi båda sjunger men sångerskan har "lead".

Ett annat möjligt samarbete är musikproduktion, att skriva låtar tillsammans med nån.

Jag har en riktigt schysst hemstudio jag byggt upp. Jag kör Logic Pro X.

Jag vill *inte* samarbeta på distans, så du ska bo i Stockholmsområdet.

Jag är också intresserad av att sjunga i nåt projekt om det är nån som uppskattar min röst för sina projekt.

Lyssna på "Failure is not an option" här:

https://open.spotify.com/track/0Zk2pSiUqs2CKeah5QC1in

Kolla också vad jag är för filur på FB och Instagram: 
https://www.facebook.com/pburstrom
https://www.instagram.com/pburstrom

Edited by Cagecurrent
  • 1 month later...
Annons
Posted

Hej!

Kan skicka några låtar jag gjort om du vill.

Söker samarbete med producent i Stockholm.

mina produktioner är lite mossiga och behöver uppdateras ... : )

Sjunger och skriver låtar/texter. Producerar inte.

Med vänlig hälsning, Liza

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.