Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Hej!

Vill gärna ha tips på hörlurar för inspelning och mixning.

Ska man ha ett par inspelning och ett par för mixning?

Jag spelar sing songwriter-musik om det spelar roll vid valet.

🙂

Annons
Posted

För mixning skulle jag välja ett par öppna lurar. Mina favoriter där, är Ultrasone Pro2900 - och i andra hand Audio-Technica ATH-R70X.

För tracking behövs ett par slutna för att minimera läckage. Där föreslår jag Audio-Technica ATH-M50X eller Beyerdynamic DT770 M.

Posted

Jag använder ett antal par BeyerDynamics DT250 till precis allt - lur-mixning, inspelning, och privat. De har en lite fastare botten än många andra lurar, så de behöver lite tillvänjning, men är i övrigt väldigt pålitliga!

Posted

Kör på AKG K240. Kostar inte multum och är riktigt bra, runt tusenlappen. Läcker dock en del då de är "semi open", så inte så praktiskt om du ska använda dem när du reser

Posted (edited)

Kör på AKG K240. Kostar inte multum och är riktigt bra, runt tusenlappen. Läcker dock en del då de är "semi open", så inte så praktiskt om du ska använda dem när du reser

+1 på den, jag tycker att K240 funkar riktigt bra för mixning.

Men, som sagt (av flera ovan), de är halvöppna vilket gör att det ljud du lyssnar på läcker ut och hörs lite utanför luren. Framför allt när du spelar in sång blir det en nackdel att läckljudet kommer med lite svagt på sånginspelningen. Det är därför du vill ha ett par slutna lurar till inspelning/tracking.

Om du vill slippa köpa 2 lurar kan du sikta in dig på ett par slutna lurar som funkar bra för mixning. I den prisklassen tror jag att Audio-Technica ATH-M50x är ett bra alternativ.

Edited by Jayway
Posted (edited)

Om du har en budget upp till 5000:- så får du ett par riktigt bra mixning samt tracking lurar inom den summan. Jättebra förslag har kommit från de som skrivit innan.

För tracking: http://www.extremeheadphones.com/ har många lovordat, framförallt trummisar. Inga HIGH END ljudmässigt men minimalt läckage vid inspelning, vilket är poängen.

Glömde nämna Sennheiser HD280 för tracking.

Mixning: http://www.prisjakt....gori.php?k=148#

Edited by Pesek
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.