Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Vi lever i en ny tid och idag har vi musiker tillgång till mer information än någonsin tidigare. Men likföbannat känner jag att jag inte alltid hänger med.

Jag tog hem en perfect pitch app till telefonen igår och har suttit med den i några timmar, det är riktigt bra träning.

Jag försöker se veckans föreställning på svtplay och håller ett öga på ted talks.

Men vad mer finns det???

Vad använder ni för att utvecklas som musiker???

Annons
Posted

Använder inte mycket online för att utvecklas (eller bibehålla) som musiker. Tyvärr är det 80% blask man tar till sig via nätet.

Man lyssnar till en hel del musik via nätet. Youtube har intervjuer och "hemma hos" reportage, eller folks karriärer sammanfattade. Även konserter eller instruktionsvideos.

Men rent konkret blir det inte mycket via nätet. Man kan nås av nyheter via nätet om nån bok, konsert, teknik eller så. Men att ta till sig den och öva osv, det sker i så fall helt offline. I alla fall för mig.

Posted

Ja men spotify och diverse musikbloggar hjälper mig ibland att få nya idéer.

Men ärligt talat så är det nog promenader och duschen som fortfarande ger upphov till flest melodier.

Posted

Det jag gillar med online tjänster är att man kan bli utsatt för sådant man kanske inte i vanliga fall inte skulle sökt upp.

Jag har suttit med böcker och liknande i åratal men det är skönt att få leka med nånting lite mer interaktivt.

Vad tycker ni om into the lair och liknande online kurser då ???

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Senaste foruminläggen

  • Annons
  • Similar Content

  • Annons
  • Sorry, this is not supposed to be used in the sidebar. Please move to the block somewhere else.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.