Test – VST-plugin: Shaperbox
Shaperbox är en multieffekt-plugin som innehåller ett antal moduler som kan kombineras fritt. Modulerna kallas Shapers, och bland de Shapers som ingår i Shaperbox-bundlen finns filter, bitcrusher, pitch, time, reverb och mer därtill.
Men den stora grejen är att Shaperbox låter användaren modulera de här effekterna på ett väldigt effektivt sätt. Varje modul har en sorts sequencer inbyggd, där användaren enkelt kan skapa kurvor – eller använda ett antal förinställda – för att styra effekternas parametrar. Ofta kan flera parametrar i varje modul styras, och då har varje parameter en separat kurva i sequencern.
Detsamma gäller förstås om man använder fler effektmoduler i serie, varje parameter i varje modul kan styras med sin egen modulationskurva. Kurvorna kan synkas med musikprogrammets tempo, så man kan snabbt skapa spännande rytmiska effekter.
Det ger stora möjligheter för intressanta subtila effekter eller för att skapa något helt nytt. Kolla in videon där Henrik visar en mängd ljudexempel.
Shaperbox köper du här.






Recommended Comments
There are no comments to display.
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now